Start szkoły a pandemia koronawirusa

02.09.2020, 13:35 0 komentarzy
Start szkoły a pandemia koronawirusa

W tym miesiącu dzieci mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednak dalej niepewność rodzi Covid-19, z którym zwalczamy od początku roku. Od marca dzieci pobierają lekcje nie wychodząc z domu i pewnie był to jeden z powodów, przez które można było powstrzymać w naszym kraju szybki rozwój pandemii. Jednak czy sytuacja związana z koronawirusem aktualnie jest aż tak opanowana, by pootwierać przedszkola, szkoły czy żłobki a następnie pozwolić uczniom uczęszczać na zajęcia?

Wszyscy patrzą na problem inaczej

Nie możemy wskazać łatwej odpowiedzi, co jest najlepsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji internetowych lekcji. Między innymi osoby mające wątpliwości a także naukowcy twierdzą, iż przecież to akurat maluchy prosto rozsiewają przeróżne wirusy czy też bakterie, a szkoły bywają najlepszym siedliskiem chorób. Taki scenariusz jest dobrze znany każdemu z nas - do szkoły trafi pojedyncze podziębione dziecko i w następnym momencie znaczna liczba dzieci.

Zmęczeni obostrzeniami głoszą, że zatwierdzono wiele czynności, do których powinny się zaadaptować szkoły, żeby mieć możliwość przyjmować swoich podopiecznych w tym roku szkolnym. Mimo wszystko czy będzie to świetnym pomysłem, by ogromna grupa maluchów była w tej samej klasie? Czy na pewno najmłodsi podopieczni będą umiały ich przestrzegać? Znawcy tematu dochodzą do wniosku, że niespecjalnie.

Na zajęcia online marudzą różni rodzice oraz uczniowie. Najmocniej kwarantanna zadziałała na maturzystów, którzy dochodzą do wniosku, że przez jakiś okres lekcji internetowych mogą być niezbyt dobrze przygotowani do maturalnego egzaminu (choć w tym roku matura nie wyszła jakoś tragicznie). Ważne było także to, że nie wszyscy nastolatkowie będą mieć dostęp do komputera i Internetu. W rodzinach, w których urodziło się dużo dzieci bywa tak, że w mieszkaniu zobaczymy wyłącznie jeden komputer. Opiekunowie mogą mieć z tego powodu zagwozdkę przy zapewnieniu swoim dzieciom zdalnej nauki w tej samej chwili.

Ważne okazują się także kwestie społeczne. Szkoła stanowi znaczący czynnik w psychicznym rozwoju uczniów. Dzięki szkołom mamy możliwość nauczyć się funkcjonowania wśród ludzi dookoła i ponadto umiemy nawiązywać bliskie relacje. Generalnie w aktualnej sytuacji aspekty życia społecznego są mało kluczowe, bo tak naprawdę liczy się dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

To od samych uczniów oraz opiekunów zależy wiele

Rozwijanie się pandemii zależy tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegać zasad ustalonych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz czy opiekunowie są mogli to przestrzeganie reguł egzekwować. Niektórzy dochodzą do wniosku, iż puszczenie dzieci do placówek oświatowych da nam ekspresowy postęp pandemii, zatem w rezultacie szkoły będą wstrzymane lada moment. Należy obserwować cały czas informacje, albowiem na samym początku nadchodzącego miesiąca jeszcze dużo się może pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz