Za niedługo wybory prezydenckie w Ameryce

15.09.2020, 16:41 0 komentarzy
Za niedługo wybory prezydenckie w Ameryce

W bieżącym roku Stany będą głosować na następną głowę państwa. Na ten moment tę funkcję pełni Donald Trump i zdecydowanie zabiega on o reelekcję. Jednakże konkurenci również się starają i 50 dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznać się z badaniami. W jaki sposób przedstawia się bieżąca sytuacja? Czyje szanse okażą się największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, najpoważniejszy oponent Trumpa ma o wiele lepsze wyniki.

Joe Biden, pretendent partii Demokratów, prezentuje ponad 7% wyższość nad aktualnym prezydentem USA. Jednak komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, by aktualne sondy przewidywały realny rezultat głosowania. W roku 2016 sytuacja prezentowała się trochę podobnie - Hillary Clinton w zeszłych wyborach również wyszła na prowadzenie, choć ta przewaga nie wydawała się bardzo spektakularna. Było to zaledwie 2,3 procenta. Mimo że była sekretarz stanu posiadała wyższość i dostała więcej głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Ciekawe okazuje się to, iż w USA nie decyduje o większość pojedynczych głosów nie decyduje o wyniku. Decydujący jest głos elektorów - w każdym stanie jest określona ich ilość i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - wojuje ze sobą w znacznej mierze.

W każdym wymienionym stanie nastroje wyglądają inaczej. W części stanów wygrywa kandydat Republikanów, gdzie indziej frakcji demokratycznej. Sytuacja zatem nie musi być przewidywalna. Sporo jak najbardziej będzie zależeć od panujących poglądów w wybranej części Ameryki - czasem ludzie mają idee typowo republikańskie, a czasem okazują się to podejście przede wszystkim demokratyczne. Mimo to chociażby w miejscach przede wszystkim o poglądach republikańskich w ostatnich latach zaszły wielkie zmiany. Wszystko przez młodych ludzi, którzy reprezentują stosunkowo liberalne poglądy, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez tanie domy. Takie podpisy być może będą miały duży wpływ na wybór następną głowę państwa.

A jakim sposobem odbędzie się oddawanie głosów w okresie epidemii? Z powodu pandemii wybory będą trochę dłuższe, ponieważ rozpoczynają się nawet zaraz. Ogromna ilość obywateli ma zamiar oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Wystarczy zatem poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016, nic nie może być stuprocentowo pewne i kierowanie się opinią publiczną może być niewłaściwe.

Tagi:

Zostaw komentarz