Zmagania ze szkodliwymi oparami

19.11.2020, 09:41 0 komentarzy
Zmagania ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza było można świętować kilka dni temu.Z tego względu powinno się nabrać kilka refleksji nawiązujących do sporego problemu, który pojawia się na obszarze całej Polski. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę bez granic niszczycielski. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemal codziennie, mają oczywiście związek z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już niecały rok. Bez dwóch zdań warto notorycznie nauczać czym jest zatrucie powietrza bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony właśnie ten temat. Trzeba uzmysławiać sobie, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował także, że połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem przyłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, iż wyrabiana przez wymienioną spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, iż problem ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Plaga koronawirusa dała o sobie znać w terenach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez wątpienia należałoby także orientować się, co w zasadzie jest kluczową przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich perspektyw jest bardzo istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz